Udstillinger

 

 

 

 

Udstillingsresultaterne for européer tilhørende Européklubbens medlemmer. En liste over udstillinger i Danmark findes i bunden.

 

 

Vil du også have din kats udstillingsresultater på listen? Så send en mail med alle relevante oplysninger (sted, fulde dato, dommerens fulde navn, klasse og opnået resultat) til web@europeklubben.dk

 

 

Forklaring af begreber og forkortelser

Klasse 12 er killinger på 4-7 måneder

Klasse 11 er ungdyr på 7-10 måneder

Klasse 9-1 (ulige numre) er for fertile katte over 10 måneder. Katten vil stige i klasse, som den opnår certifikater og titler.

Klasse 10-2 (lige numre) er for kastrerede katte over 10 måneder. Katten vil stige i klasse, som den opnår certifikater og titler.

Klasse 17 er veteran klassen for katte over 6 år

Klasse 18 er pensionist klassen for katte over 10 år

 

Ex står for Excellent, hvilket betyder, at katten har opnået det krævede antal point i forhold til standarden. Lavere antal point vil blive angivet som MG, for Meget God, eller G for God. Tallet bagefter bogstaverne angiver hvilken placering katten har fået.

Når katten bliver voksen vil den kat, der opnår placeringen Ex1 i stedet få det angivet som forkortelser som CAC, CACIB, CAGCIB og CACS. Hvilket er når de fertile katte har opnået certifikatet i den klasse de er i. Der kræves i stigende antal point at opnå certifikatet, efterhånden som katten rykker op i klasserne. En kat kan derfor godt få Ex men ikke et certifikat. Katten der bliver nr. 2 (Ex2) vil ikke få et certifikat.

Opnår katten et vist antal certifkater i en klasse, får den en titel og rykker op i næste klasse. Nogle certifkater skal tages i udlandet.

CAP, CAPIB, CAGPIB, CAPS er det samme, bare for kastraterne.

 

BIV står for Best in Varity, hvilket er den kat der er bedst i farven indenfor racen, på tværs af køn, alder og klasser - dog med kastraterne for sig. BIV afholdes kun, hvis der er mindst tre katte i farven. BIV total kaldes det populært, når killing/ungdyr er slået sammen med de voksne (fertile).

NOM står for nomineret. En nomineret kat kommer på scenen, hvor den dømmes mod andre katte nomineret af udstillingens andre dommere.

BIS står for Best In Show. Det er den af de nominerede katte, der får flest dommerstemmer på scenen.

 

Special står for de Special Kategorier som Européklubben afholdte og præmierede i forbindelse med vores Europé Special Show i henholdsvis 2012 og 2014.

 

 

  

 Abimbola Adaeze

 

Ejer: Stine Eriksen og Henriette Johansen Opdrætter: Henriette Johansen
Farve: Rød sølv spotted tabby - ds 24 Født: 24.8.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Brædstrup 11.01.2014 Aina Hauge 12 Ex1 + NOM
Hedensted 29.3.2014 Pia Nyrup 11 Ex1 + NOM
Hedensted 30.3.2014 Sebastian Pruchniak 11 Ex1
Vrå 22.6.2014 Sabine Drieling 11 Ex1
Vorbasse 6.9.2014 Eva Wiéland Schilla 9 CAC

 

 

  

 Abimbola Akachi

 

Ejer: Loan Vejby og Henriette Johansen Opdrætter: Henriette Johansen
Farve: Blå smoke tortie - gs Født: 24.8.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Nærum 1.12.2013 Anne Veland 12 Ex1

 

 

  

 Abimbola A-kuld

 

Ejer og opdrætter: Henriette Johansen Født: 24.8.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Nærum 1.12.2013 Anne Veland 12 Best In Show kuld!

 

 

  

 Abimbola Augustus

 

Ejer: Henriette Johansen Opdrætter: Henriette Johansen
Farve: Blå - a Født: 24.8.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Brædstrup 11.1.2014 Anne Veland 12 Ex1
Hedensted 30.3.2014 Steven Jones 11 Ex1 + NOM
Vrå 22.6.2014 Sabine Drieling 11 Ex1 + NOM
Vrå 22.6.2014 Sabine Drieling Special Bedste hoved!
Dragør 9.8.2014 Petra Snejdrova 9 CAC
Dragør 10.8.2014 Eric Reijers 9 CAC
Vorbasse 6.9.2014 Eva Wiéland Schilla 9 CAC - Champion!

 

 

  

 Abimbola Ayana

 

Ejer: Nethe Kaas Pedersen Opdrætter: Henriette Johansen
Farve: Sort sølv tortie spotted tabby -fs 24 Født: 24.8.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Brædstrup 11.1.2014 Laura Boshoven-Scholten 12 Ex1
Hedensted 29.1.2014 Steven Jones 11 Ex1
Vrå 22.6.2014 Sabine Drieling 11 Ex1

 

 

  

 Abimbola Bao

 

Ejer: Henriette Johansen Opdrætter: Henriette Johansen
Farve: Blå - a Født: 24.8.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Hedensted 30.3.2014 Steven Jones 12 Ex1
Vrå 22.6.2014 Sabine Drieling 11 Ex1
Vorbasse 8.9.2014 Eva Wiéland Schilla 9 CAC
Brædstrup 10.1.2016 Britta Busse 9 CAC
Brædstrup 11.1.2015 Aina Hauge 9 CAC - Champion!

 

 

  

 CH Aemilia av Buerlia

 

Ejer: Ulla Rothe Opdrætter: Eva Meyer-Smith
Farve: Rød harlekin - d 02 Født: 31.07.2007

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Grenå 10.4.2010 Marianne Roth 9 CAC
Grenå 11.4.2010 Lotte Borch 9 CAC
Brædstrup 8.1.2011 Rolf Voehringer 9 Ex1 % cert.
Vissenbjerg 18.11.2012 Anne Veland 9 CAC - Champion!
Vissenbjerg 18.11.2012 Anne Veland Special Bedste Hage!
Malmø 21.4.2013 Francoise Dubois 7 CACIB

 

 

 

 CH Belagian Vihtori

  

Ejer: Ulla Rothe Opdrætter: Cristina Andersson
Farve: Sort - n Født: 30.09.2009

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Grenå 10.4.2010 Marianne Roth 12 Ex1
Grenå 11.4.2010 Lotte Borch 12 Ex1
Skørping 19.6.2011 Ali Wittich 9 CAC

Fredeicia

31.3.2012 Helene Lis 9 CAC
Fredercia 1.4.2012 Sabine Drieling 9 CAC - Champion!

 

 

 

 GIC PR Boholdt Alley Cat

   

Ejer: Nethe Pedersen Opdrætter: Pernille Boholdt
Farve: Creme klassisk tabby - e 22 Født: 09.04.2011

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Tune 7.8.2011 Hans Lindberg 12 Ex1
Skørping 3.9.2011 Martti Peltonen 12 Ex1
Skørping 4.9.2011 Hanne Sofie Sneum 12 Ex1
Kolding 22.10.2011 Martti Peltonen 11 Ex1
Vorbasse 26.11.2011 Alexey Schukin 11 Ex1
København 04.12.2011 Francoise Milcent 11 Ex1
Rødovre 10.3.2912 Linda Knýová 9 CAC
Rødovre 10.3.2012 Gryzna Laskowska-Malaga 9 CAC
Rødovre 10.3.2012 Charles Spijker 9 CAC - Champion!
Fredericia 31.3.2012 Elena Noskova 7 CACIB
Fredericia 1.4.2012 Helene Lis-Glader 7 CACIB
Malmø 15.4.2012 Fabio Brambilla 7 CACIB - International Champion!
Fuglebjerg 6.5.2012 Marie Westerlund 5 CAGCIB + NOM
Dragør 4.8.2012 Gina Grob 5 CAGCIB
Flensborg 18.8.2012 Marteinn Tausen 5 CAGCIB
Flensborg 19.8.2012 Hanne-Sofie Sneum 5 CAGCIB
Vamdrup 8.9.2012 Yan Roca Folch 5 CAGCIB
Vamdrup 9.9.2012 Linda Knýová 5 CAGCIB
Vissenbjerg 17.11.2012 Dietmar Sagurski 5 CAGCIB
Vissenbjerg 18.11.2012 Anne Veland 5

CAGCIB + NOM -

Grand International Champion!

Brædstrup 11.1.2014 Aina Hauge 10

CAP

Brædstrup 12.1.2014 Hanne Sofie Sneum 10

CAP

Hedensted 29.3.2014 Yan Roca-Folch 10

CAP - Premier!

Vrå 22.6.2014 Sabine Drieling 8

CAPIB

 

 

 

 Boholdt Don Ø

 

Ejer: Anita Paepke Opdrætter: Pernille Boholdt
Farve: Rød klassisk tabby - d 22 Født: 11.02.2012

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Dragør 4.8.2012 Gina Grob 11 Ex1

 

 

 

 Boholdt Elvira Madigan

 

Ejer: Mona Hansen Opdrætter: Pernille Boholdt
Farve: Sort sølv klassisk tabby - ns 22 Født: 11.03.2012

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Dragør 4.8.2012 Gina Grob 11 Ex2
Årslev 20.10.2012 Maria Malevich 11 Ex2
Vissenbjerg 18.11.2012 Anne Veland 11 Ex2

 

 

 

 Boholdt Harry Potter

 

Ejer: Ingeborg Ekstrand Opdrætter: Pernille Boholdt
Farve: Rød - d Født: 25.06.2012

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Malmø 21.4.2013 Thea Friškovec 11 Ex1

 

 

 

 Boholdt Vigga Bro

 

Ejer: Ingeborg Ekstrand Opdrætter: Pernille Boholdt
Farve: Sort sølv klassisk tabby - ns 22 Født: 18.02.2011

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Malmø 21.4.2013 Sabine Drieling 9 CAC

 

 

 

 Breath-Taking's Martin

 

Ejer: Berit Østberg Opdrætter: Berit Østberg
Farve: Sort - n Født: 18.05.2008

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Helsinge 28.9.2008 - 12 Ex1
Herlev 1.3.2009 Elisabeth Raab Alvarson 11 Ex1
- - - 9 CAC
Helsinge 7.2.2010 - 9 CAC
Herlev 7.3.2010 Hans G. Lindberg 9 CAC - Champion!

 

 

 

 Breath-Taking's Tabita

 

Ejer: Berit Østberg Opdrætter: Berit Østberg
Farve: Blå tortie klassisk tabby - g 22 Født: 29.06.2009

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Nærum 13.12.2009 Lotte Borch 12 Ex1

 

 

 

 Breath-Taking's Tante Tut

 

Ejer: Henriette Schwaner Petersen Opdrætter: Berit Østberg
Farve: Blå smoke - as Født: 22.07.2011

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vissenbjerg 18.11.2012 Anne Veland 9 CAC

 

 

 

 CH Bøgelund's Krummeline

 

Ejer: Ulla Rothe Opdrætter: Susanne Jensen
Farve: Rød - d (22) Født: 27.03.1998

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Grenå 10.4.2010 Marianne Roth 7 CACIB
Grenå 10.4.2010 Marianne Roth 17 - Pensionist

Best In Show Pensionist!

Grenå 11.4.2010 Lotte Borch 7 CACIB
Grenå 11.4.2010 Lotte Borch 17 - Pensionist

Best In Show Pensionist!

 

 

 

 Carezzando Silver Oskar

 

Ejer: Ulla Langhoff og Erland Johansen Opdrætter: Ulla Langhoff
Farve: Sort sølv klassisk tabby - ns 22 Født: 18.05.2007

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Nykøbing 30.9.2007 Anne Paloluoma-Sundholm 12 Ex1
Haslev 3.2.2008 Vesna Rižnar-Rešetić 12 Ex1
Ringsted 16.8.2008 Vesna Rižnar-Rešetić 9 CAC
Ringsted 17.8.2008 Alfred Wittich 9 CAC
Helsinge 28.9.2008 Angelika Kneifel 9 Ex2

 

 

 

 Eife's Alberto Bernardo Houssay

 

Ejer: Line Larsen

Opdrætter: Eva Køhler
Farve: Blå klassisk tabby - a 22 Født: 24.02.2014

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Herning 5.7.2014 Helene Reiter 12 Ex1
Vorbasse 6.9.2014 Eva Wiéland Schilla 11 Ex1

   

 

 

 Eife's Axel Hugo Theodor Theorell

 

Ejer: Lykke Simonsen & Rune Jensen

Opdrætter: Eva Køhler
Farve: Creme klassisk tabby - e 22 Født: 24.02.2014

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Herning 5.7.2014 Hanne Sofie Sneum 12 Ex1
Vorbasse 7.9.2014 Eva Wiéland Schilla 12 Ex1
Kolding 18.10.2014 Olga Komissarova 11 Ex1
Brædstrup 10.1.2015 Britta Busse 10 CAP

 

 

 

 Eife's Billi Bi

 

Ejer: Eva Køhler Opdrætter: Eva Køhler
Farve: Sort sølv klassisk tabby - ns 22 Født: 29.05.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vamdrup 1.9.2013 Bobby Funk 12 Ex2

 

 

 

 SC PR Eife's Ebenezar McCoy DVM

 

Ejer: Eva Køhler Opdrætter: Eva Køhler
Farve: Sort sølv klassisk tabby - ns 22 Født: 21.09.2011

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Fredericia        31.3.2012 Elena Noskova 11 Ex
Fredericia 1.4.2012 Sabine Drieling 11 Ex1 + NOM
Frederiks 21.4.2012 Sirpa Lindelöf 11 Ex1
Vrå 16.6.2012 Minna Krogh 11 Ex1
Vrå 17.6.2012 Marie Westerlund        11 Ex1 + NOM
Herning 7.7.2012      Pia Nyrup 11

Ex1 + BIV + NOM +

Best In Show Ungdyr!

Vamdrup 8.9.2012      Linda Knýová 9 CAC + BIV + NOM
Vamdrup 9.9.2012      Ad de Bruijn 9 CAC + BIV
Årslev 20.10.2012      Maria Malevich 9

CAC + BIV - Champion!

Vissenbjerg 17.11.2012      Dietmar Sagurski 7

CACIB

Vissenbjerg 18.11.2012      Anne Veland 7

CACIB + BIV

Vissenbjerg 18.11.2012      Anne Veland Special

Bedste Profil!

Gøteborg 8.12.2012      Luigi Comorio 7

CACIB + NOM

+ Best In Show hankat!

- International Champion!

Gøteborg 9.12.2012      Sabine Drieling 5

CAGCIB

Brædstrup 13.1.2013      Sabine Drieling 5

CAGCIB + BIV + NOM

Køge 26.1.2013      Thea Friškovec 5

CAGCIB

Fredericia 17.3.2013      Linda Knýová 5

CAGCIB

Nr. Aaby 23.6.2013      Eva Wieland-Schilla 5

CAGCIB + NOM

Herning 6.7.2013      Pia Nyrup 5

CAGCIB

Vamdrup 31.8.2013      Rolf Voehringer 5

CAGCIB

Vamdrup                   1.9.2013      Bobby Funk 5

CAGCIB - Grand International Champion!

Ålborg World Show! 26-27.10.2013      Steven Jones 3

CACS + BIV + NOM

Brædstrup 11.1.2014     Laura Boshoven-Scholten 3

CACS + BIV + NOM

+ Best In Show hankat!

Brædstrup 12.1.2014     Aina Hauge 3

CACS + BIV + NOM

Lahti (Finland) 25.1.2014     Anne Gro-Edström 3

CACS

Prag 15.2.2014     Veikko Saarela 3

CACS

Prag 16.2.2014     Mira Fonsén 3

CACS + BIV

Årslev 15.3.2014     Helene Lis 3

CACS + NOM

Årslev 16.3.2014     Britta Busse 3

CACS

Hedensted 29.3.2014     Yan Roca-Folch 3

CACS - Supreme Champion!

Hedensted 30.3.2014     Sebastan Pruchniak 1

HP + BIV + NOM

Vrå 22.6.2014     Sabine Drieling 10

CAP

Vrå 22.6.2014     Sabine Drieling Special

Dommerens Favorit!

Herning 5.7.2014 Helene Reiter 10

Ex2

Vorbasse 6.9.2014 Louis Coste 10

CAP

Vorbasse 7.9.2014 Aina Hauge 10

CAP + NOM - Premier!

Brædstrup 10.1.2015 Aina Hauge 8

CAPIB +  BIV + NOM - DVM!

 

 

 

 Eife's Go for Gin

 

Ejer: Eva Køhler Opdrætter: Eva Køhler
Farve: Sort spottet tabby - n 24 Født: 05.07.2014

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vissenbjerg 15.11.2014 Pia Nyrup 12 Ex1
Brædstrup 10.1.2015 Aina Hauge 12 Ex1

 

 

 

 CH Eife's Haley Hotchner

 

Ejer: Irene Olsson og Eva Køhler Opdrætter: Eva Køhler
Farve: Sort sølv klassisk tabby - ns 22 Født: 20.03.2012

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Herning 7.7.2012 Pia Nyrup 12 Ex1
Vamdrup 8.9.2012 Linda Knýová 12 Ex1
Vamdrup 9.9.2012 Ad de Bruijn 12 Ex1
Årslev 20.10.2012 Maria Malevich 11 Ex3
Årslev 21.10.2012    Marie Westerlund 11 Ex4
Vissenbjerg      18.11.2012 Anne Veland 11 Ex4
Hamborg 16.12.2012 Marianne Koipers-Kossen 11 Ex1
Brædstrup 13.1.2013 Sabine Drieling 11 Ex1
Fredericia 16.3.2013 Helene Lis 9 CAC
Fredericia 17.3.2013 Linda Knýová 9 CAC
Brædstrup 11.1.2014   Laura Boshoven-Scholten 9 CAC - Champion!

 

 

 

 PR Eife's Jack Wolfskin

 

Ejer: Lykke Simonsen & Rune Jensen

Opdrætter: Eva Køhler
Farve: Sort sølv klassisk tabby - ns 22 Født: 29.05.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vamdrup 1.9.2013 Bobby Funk 12 Ex3
Gøteborg 29.9.2013 Ad de Bruijn 12 Ex1
Ålborg World Show! 26.-27.10.2013 Steven Jones 12 Ex1
Brædstrup 11.1.2014 Laura Boshoven-Scholten  11 Ex1 + BIV + NOM
Hedensted 30.3.2014 Sebastian Pruchniak  10 CAP
Vrå 21.6.2014 Martti Peltonen 10 CAP
Vrå 22.6.2014 Sabine Drieling 10 Ex2
Vrå 22.6.2014 Publikum Afstemning Publikums Favorit!
Herning 5.7.2014 Helene Reiter 10 CAP - Premier!
Vorbasse 7.9.2014 Aina Hauge 8 CAPIB

 

 

 

 Eife's Kat von D

 

Ejer: Søren og Kirsten Thing Opdrætter: Eva Køhler
Farve: Sort klassisk tabby - n 22 Født: 29.05.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vamdrup 1.9.2013 Hanne Sofie sneum 12 Ex1
Ålborg World Show! 26.-27.10.2013 Thea Friškovec 12 Ex1 + NOM
Brædstrup 11.1.2014 Aina Hauge 11

Ex1 + NOM +

Best In Show!

Brædstrup 12.1.2014 Laura Boshoven-Scholten  11 Ex1 + NOM
Hedensted 30.3.2014 Yan Roca-Folch 10 CAP + NOM
Vrå 22.6.2014 Sabine Drieling 10 CAP

 

 

 

 Eife's Peyton Rous

 

Ejer: Eva Køhler

Opdrætter: Eva Køhler
Farve: Sort sølv klassisk tabby - ns 22 Født: 24.02.2014

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Herning 5.7.2014 Helene Reiter 12 Ex1 + BIV
Vorbasse 7.9.2014 Aina Hauge 11 Ex1
Kolding 18.10.2014 Olga Komissarova 11 Ex1
Brædstrup 10.1.2015 Aina Hauge 9 CAC + NOM
Brædstrup 11.1.2015 Britta Busse 9 CAC + NOM

   

 

 

 CH Eife's Quicksilver

 

Ejer: Eva Køhler og Pia Østergaard Opdrætter: Eva Køhler
Farve: Sort sølv klassisk tabby - ns 22 Født: 29.05.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vamdrup 31.8.2013 Rolf Voehringer 12 Ex3
Vamdrup 1.9.2013 Bobby Funk 12 Ex2
Gøteborg 29.9.2013 Ad de Bruijn 12 Ex1
Ålborg World Show! 26.-27.10.2013 Steven Jones 12 Ex3
Brædstrup 11.1.2014 Laura Boshoven-Scholten 11 Ex2
Brædstrup 12.1.2014 Aina Hauge 11 Ex2
Hedensted 29.3.2014 Yan Roca-Folch 9 CAC + BIV
Hedensted 30.3.2014 Sebastian Pruchniak 9 CAC
Vrå 21.6.2014 Martti Peltonen 9 CAC - Champion!
Vrå 22.6.2014 Sabine Drieling 7 CACIB
Herning 5.7.2014 Helene Reiter 7 CACIB

 

 

 

 PR Eife's Shoe the Bear

 

Ejer: Nina Andersen Opdrætter: Eva Køhler
Farve: Sort klassisk tabby - n 22 Født: 29.05.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vamdrup 1.9.2013 Hanne Sofie sneum 12 Ex1
Hobro 17.11.2013 Ad de Bruijn 12 Ex1
Brædstrup 11.1.2014 Aina Hauge 11 Ex1
Brædstrup 12.1.2014 Laura Boshoven-Scholten 11 Ex1
Vrå 22.6.2014 Sabine Drieling 10 CAP + NOM
Vissenbjerg 15.11.2014 Juan José Martinez 10 CAP
Brædstrup 10.1.2015 Britta Busse 10 CAP + NOM - Premier!

 

 

 

 Eife's "Sko"-kuld

  

Ejer og opdrætter: Eva Køhler Født: 21.09.2011

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vamdrup 31.8.2013 Rolf Voehringer Kuld 4
Vamdrup 01.9.2013 Aina Hauge Kuld Best In Show kuld!

 

 

 

 IP Eife's The Archive

 

Ejer: Kirsten Lønne Enggrob Opdrætter: Eva Køhler
Farve: Sort klassisk tabby - n 22 Født: 21.09.2011

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Fredericia 31.3.2012 Steven Jones 11 Ex1
Fredericia 1.4.2012 Sabine Drieling 11 Ex1
Vrå 16.6.2012 Minna Krogh 11 Ex1
Vrå 17.6.2012 Marie Westerlund 11 Ex1
Herning 7.7.2012 Lotte Borch 11 Ex1
Vamdrup 8.9.2012 Ad de Bruijn 10 CAP + NOM
Vamdrup 9.9.2012

Linda Knýová

10 CAP + NOM
Årslev 20.10.2012

Maria Malevich

10 CAP - Premier!
Vissenbjerg 17.11.2012

Eric Reijers

8 CAPIB
Vissenbjerg 18.11.2012

Anne Veland

8 CAPIB + NOM
Gøteborg 8.12.2012

Luigi Comorio

8 CAPIB - International Premier!
Gøteborg 8.12.2012

Sabine Drieling

6 CAGPIB
Vrå 22.6.2014

Sabine Drieling

6 CAGPIB

 

 

 

 Eife's "The Dresden Files"-kuld

 

Ejer og opdrætter: Eva Køhler Født: 21.09.2011

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Brædstrup 14.1.2012 Ad de Bruijn Kuld Best In Show Kuld!
Brædstrup 15.1.2012 Steven Jones Kuld Best In Show Kuld!

 

 

 

 Eife's Willem Einthoven

 

Ejer: Ann Cecilie Würtz

Opdrætter: Eva Køhler
Farve: Sort sølv klassisk tabby - ns 22 Født: 24.02.2014

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Herning 5.7.2014 Helene Reiter 12 Ex2
Vissenbjerg 15.11.2014 Juan José Martinez 11 Ex1

 

 

 

 IC Kassilan Naiad

 

Ejer: Henriette Johansen Opdrætter: Saara Vahtola
Farve: Sort smoke tortie - fs Født: 13.4.2012

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Dragør 4.8.2012 Gina Grob 12 Ex1
Vissenbjerg 17.11.2012 Eva Wieland-Schilla  11 Ex1
Vissenbjerg 18.11.2012 Anne Veland 11 Ex1
Vissenbjerg 18.11.2012 Anne Veland Special Bedste Øjne!
Brædstrup 13.1.2013 Sabine Drieling 11 Ex1
Grömitz 23.2.2013 Donnatella Mastrangelo 9 CAC
Grömitz 24.2.2013 Sebastian Pruchniak 9 CAC
Fredericia 16.3.2013

Linda Knýová

9

CAC + NOM - Champion!

Fredericia 17.3.2013 Helene Lis 7 CACIB + NOM
Karup 23.3.2013 Anne Veland 7 CACIB
Apeldoorn 31.3.2013 Steven Jones 7

CACIB -

International Champion!

Apeldoorn 1.4.2013 Stephe Druin 5 CAGCIB
Brædstrup 11.1.2014 Laura Boshoven-Sholten 5 CAGCIB + NOM
Vrå 22.6.2014 Sabine Drieling 5 CAGCIB
Brædstrup 10.1.2015 Helene Reiter 5 CAGCIB

 

 

 

 Kassilan Seudun Shemeikka

 

Ejer: Eva Køhler Opdrætter: Saara Vahtola
Farve: Blå makrel tabby - a 23 Født: 10.7.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Lahti 25.1.2014 Anne Gro Edström 12 Ex1
Årslev 15.3.2014 Helene Lis 11 Ex1
Årslev 15.3.2014 Britta Busse 11 Ex1
Vrå 22.6.2014 Sabine Drieling 9 CAC
Vissenbjerg 15.11.2014 Juan José Martinez 10 CAP
Brædstrup 10.1.2015 Pia Nyrup 10 CAP

 

 

 

 CH Rothe's Dahlia

 

Ejer: Ulla Rothe Opdrætter: Ulla Rothe
Farve: Sort tortie makrel tabby - f 23 Født: 17.07.2006

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Grenå 10.4.2010 Marianne Roth 9 CAC
Grenå 11.4.2010 Lotte Borch 9 CAC + NOM
Fredericia 10.4.2011 Helene Lis-Glader 9 CAC - Champion!

 

 

 

 CH Rothe's Desirée

 

Ejer: Ingeborg Ekstrand Opdrætter: Ulla Rothe
Farve: Sort tortie makrel tabby - f 23 Født: 17.07.2006

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Osby 9.7.2009 Berta Nemcová 9 CAC + NOM
Kristianstad 23.2.2013 Glen Sjöblom 9 CAC
Kristianstad 24.2.2013 Ulrika Eriksson 9

CAC + NOM + Best In Show hunkat! -

Champion!

Stockholm 31.3.2013 Ulrika Eriksson 7 CACIB

 

 

 

 CH Rothe's Hampus

 

Ejer: Monika Bohak Opdrætter: Ulla Rothe
Farve: Rød klassisk tabby - d 22 Født: 10.02.2009

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Ringsted 17.8.2009 Alfred Wittich 11 Ex1 + NOM
Borlänge 26.9.2009 Thea Friškovec 11 Ex1
Surahammer 31.7.2010 - 9 CAC
Surahammer 1.8.2010 - 9 CAC
Borlänge 26.9.2010 Glenn Sjöbom 9 CAC + NOM - Champion!

 

 

 

 Rothe's Karoline Mathilde

 

Ejer: Henriette Johansen Opdrætter: Ulla Rothe
Farve: Blå tortie bicolour - g 03 Født: 31.08.2010

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Haderslev 18.6.2011 Linda Knýovà 11 Ex1
Haderslev 19.6.2011 Alfred Wittich 11 Ex1
Tune 7.8.2011 Hans Lindberg 10 CAP

 

 

 

 Rothe's Illone

 

Ejer: Dorthe Winther Opdrætter: Ulla Rothe
Farve: Sort makrel tabby - n 23 Født: 21.05.2009

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Middelfart 20.11.2010 Alfred Wittich 9 CAC
Brædstrup 08.1.2011 Rolf Voehringer 10 CAP
Fredericia 9.4.2011 Hanne Sofie Sneum 10 CAP

 

 

 

 CH Rothe's Isabell

 

Ejer: Dorthe Winther Opdrætter: Ulla Rothe
Farve: Sort makrel tabby - n 23 Født: 21.05.2009

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Middelfart 20.11.2010 Alfred Wittich 9 CAC
Brædstrup 8.1.2011 Rolf Voehringer 9 CAC
Fredericia 9.4.2011 Hanne Sofie Sneum 9 CAC - Champion!
Fredericia 16.3.2013 Linda Knýovà 10 CAP + NOM

 

 

 

 CH Rothe's Isadora Rødkælk

 

Ejer: Ulla Rothe Opdrætter: Ulla Rothe
Farve: Rød spotted tabby - d 24 Født: 21.05.2009

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Fredericia 16.3.2013 Helene Lis 9 CAC
Fredericia 17.3.2013 Linda Knýovà 9 CAC
Nørre Aaby 22.6.2013 Anne Veland 9 CAC - Champion!
Nørre Aaby 23.6.2013 Louis Coste 7 CACIB

 

 

 

 CH Rothe's Jacobine

 

Ejer: Ulla Rothe Opdrætter: Ulla Rothe
Farve: Sort tortie makrel tabby - f 23 Født: 22.02.2010

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Fredericia 16.3.2013 Helene Lis 9 CAC
Fredericia 17.3.2013 Linda Knýová 9 CAC
Nørre Aaby 22.6.2013 Yan Roca-Folch 9 CAC - Champion!
Nørre Aaby 23.6.2013 Eva Wieland-Schilla 7 CACIB

 

 

 

 GIC Rothe's Lukas

 

Ejer: Henriette Johansen Opdrætter: Ulla Rothe
Farve: Rød klassisk tabby - d 22 Født: 4.12.2011

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Frederiks 21.4.2012 Marie Westerlund 12 Ex1
Fuglebjerg 6.5.2012 Thea Friškovec 12 Ex1
Vrå 16.6.2012 Stephe Bruin 11 Ex1
Vrå 17.6.2012 Marie Westerlund 11

Ex1

Dragør 4.8.2012 Gina Grob 11 Ex1 + NOM
Årslev 20.10.2012 Maria Malevich 9 CAC
Vissenbjerg 17.11.2012 Eva Wieland-Schilla 9 CAC
Vissenbjerg 18.11.2012 Anne Veland 9 CAC - Champion!
Vissenbjerg 18.11.2012 Publikum Afstemning Publikums Favorit!
Hamborg 08.12.2012 Marianne Kuipers-Kossen 7 CACIB
Hamborg 9.12.2012 Sabine Drieling 7 CACIB
Brædstrup 13.1.2013 Sabine Drieling 7 CACIB - International Champion!
Køge 26.1.2013 Stéphanie Serraï 5 CAGCIB
Apeldoorn 31.3.2013 Steven Jones 5 CAGCIB
Apeldoorn 31.3.2013 Stephe Briun 5 CAGCIB
Brædstrup 11.1.2014 Bobby Funk 5 CAGCIB

Hedensted

30.3.2014 Yan Roca-Folch 5 CAGCIB

Koscian

26.4.2014 Elena Noskova 5

CAGCIB -

Grand International Champion!

Koscian

27.4.2014 Svetlana Stoliarova 3 CACS + NOM

Vrå

22.6.2014 Sabine Drieling 3 CACS

 

 

 

 IC Rothe's Nellie

 

Ejer: Henriette Johansen Opdrætter: Ulla Rothe
Farve: Sort tortie klassisk tabby - f 22 Født: 21.01.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vamdrup 31.8.2013 Hanne Sofie Sneum 11 Ex1
Hobro 16.11.2013 Ad de Bruijn 11 Ex1 + NOM + Best In Show Ungdyr!
Hobro 17.11.2013 Steven Jones 11 Ex1 + NOM
Nærum 01.12.2013 Anne Veland 9 CAC + NOM
Brædstrup 11.1.2014 Aina Hauge 9 CAC
Brædstrup 12.1.2014 Hanne Sofie Sneum 9 CAC - Champion!
Lahti (Finland) 25.1.2014 7 CACIB
Årslev 15.3.2014 Helene Lis 7 CACIB
Hedensted 29.3.2014 Pia Nyrup 7 CACIB - International Champion!
Koscian 26.4.2014 Hanne Sofie Sneum 5 CAGCIB
Koscian 27.4.2014 Elena Noskova 5 CAGCIB
Vrå 22.6.2014 Sabine Drieling 5 CAGCIB + NOM

 

 

 

 GIC Saurtos Athea

 

Ejer: Eva Køhler Opdrætter: Vinni Odgaard
Farve: Sort sølv klassisk tabby - ns 22 Født: 02.07.2010

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Kolding 16.10.2010 Hanne Sofie Sneum 12 Ex1
Middelfart 20.11.2010 Alfred Wittich 12 Ex1
Middelfart 21.11.2011 Eric Reijers 12

Ex1

Brædstrup 8.1.2011 Rolf Voehringer 11 Ex1
Snejbjerg 12.3.2011 G. Laskowska-Malaga 11 Ex1
Fredericia 9.4.2011 Hanne Sofie Sneum 11 Ex1
Fredericia 10.4.2011 Helene Lis-Glader 11 Ex1 + NOM
Haderslev 18.6.2011 Donatella Mastrangelo 9 CAC
Haderslev 19.6.2011 Alfred Wittich 9 CAC
Rendsburg (D) 9.7.2011 Marie Westerlund 9

CAC - Champion!

Rendsburg (D) 10.7.2011 Marteinn Tausen 7 CACIB
Brædstrup 14.1.2012 Donatella Mastrangelo 7 CACIB
Brædstrup 15.1.2012 Ad de Bruijn 7

CACIB - International Champion!

Herning 7.7.2012 Pia Nyrup 5

CAGCIB

Vamdrup 8.9.2012 Linda Knýová 5

CAGCIB

Vamdrup 9.9.2012 Ad de Bruijn 5

CAGCIB

Årslev 20.10.2012 Maria Malevich 5

CAGCIB + NOM

Vissenbjerg 17.11.2012 Dietmar Sagurski 5

CAGCIB

Vissenbjerg 18.11.2012 Anne Veland 5

CAGCIB

Vissenbjerg 18.11.2012 Anne Veland Special

Bedste Ører!

Gøteborg 8.12.2012 Luigi Comorio 5

CAGCIB

Gøteborg 9.12.2012 Sabine Drieling 5

CAGCIB -

Grand International Champion!

Brædstrup 13.1.2013 Sabine Drieling 3

CACS

Brædstrup 10.1.2015

Aina Hauge

10

CAP + NOM

 

 

 

 Saurtos Carma

 

Ejer: Henriette Schwaner Petersen Opdrætter: Vinni Odgaard
Farve: Sort spotted tabby - n 24 Født: 25.04.2012

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vamdrup 8.9.2012 Linda Knyova 12 Ex1
Vissenbjerg 18.11.2012 Anne Veland 11 Ex1

 

 

 

 Saurtos Isabell

 

Ejer: Vinni Odgaard Opdrætter: Vinni Odgaard
Farve: Blå sølv spotted tabby - as 24 Født: 25.04.2012

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vamdrup 8.9.2012 Yan Roca-Folch 12 Ex1

 

 

 

 Saurtos Marie

 

Ejer: Henriette Schwaner Petersen Opdrætter: Vinni Odgaard
Farve: Blå sølv spotted  tabby - as 24 Født: 15.04.2011

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Fredericia 31.3.2012 Steven Jones 9 CAC

 

 

 

 Trille

 

Ejer: Eva Køhler
Farve: Sort tortie klassisk tabby - f 22 Født: 17.09.2012

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vamdrup 31.8.2013 Hanne Sofie Sneum 9 CAC

 

 

 

 Viktor v. Tabbygaard

  

Ejer: Elisabeth Rüegg Opdrætter: Krista Maag
Farve: Sort sølv klassisk tabby - ns 22 Født: 16.05.2012

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vissenbjerg 17.11.2012 Dietmar Sagurski ? ?
Vissenbjerg 18.11.2012 Anne Veland 11 Ex2

 

 

 

 Wehnert's Blondie

  

Ejer: Lisbet Rygaard Opdrætter: Susanne og Claus Wehnert
Farve: Blå - a Født: 01.06.2012

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vamdrup 9.9.2012 Yan Roca-Folch 12 Ex1
Vissenbjerg 18.11.2012 Anne Veland 11 Ex1
Brædstrup 12.1.2013 Sabine Drieling 11 Ex1
Brædstrup 13.1.2013 Sabine Drieling 11 Ex1

 

 

 

 Wehnert's Miss Prada

  

Ejer: Lisbet Rygaard Opdrætter: Susanne og Claus Wehnert
Farve: Sort sølv klassisk tabby Født: 01.04.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Vamdrup 31.8.2012 Rolf Voehringer 12 Ex1
Ålborg World Show! 26.-27.10.2013 Steven Jones 11 Ex2
Brædstrup 11.1.2014 Laura Boshoven-Scholten 11 Ex1
Brædstrup 12.1.2014 Aina Hauge 11 Ex1
Hedensted 29.3.2014 Yan Roca-Folch 9 Ex2
Hedensted 30.3.2014 Sebastian Pruchniak 9 Ex2
Vrå 21.6.2014 Martti Peltonen 9 Ex2
Vrå 22.6.2014 Sabine Drieling 9 CAC

 

 

 

 Wehnert's Peter Kaiser

  

Ejer: Vinni Odgaard Opdrætter: Susanne og Claus Wehnert
Farve: Sort klassisk tabby Født: 01.04.2013

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Hobro 17.11.2013 Ad de Bruijn 11 Ex1

 

 

 

 Wehnert's Regina

  

Ejer: Christina Holm Andersen Opdrætter: Susanne og Claus Wehnert
Farve: Sort sølv tortie klassisk tabby - fs 22 Født: 25.02.2014

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Herning 5.7.2014 Helene Reiter 12 Ex3
Vorbasse 6.9.2014 Aina Hauge 12 Ex3
Vorbasse 7.9.2014 Louis Coste 12 Ex1
Vissenbjerg 15.11.2014 Juan José Martinez 11 Ex2
Vissenbjerg 16.11.2014 Eric Reijers 11 Ex2
Brædstrup 10.1.2015 Pia Nyrup 10

CAP + NOM +

Best In Show hunkastrat!

Brædstrup 11.1.2015 Britta Busse 10 CAP + NOM

 

 

 

 Yamasee Yatzy A5DX Friika Froo

 

Ejer: Ingeborg Ekstrand Opdrætter: Ingeborg Ekstrand
Farve: Blå tortie bicolour - g 03 Født: 16.12.2007

Sted Dato Dommer Klasse Resultat
Osby 18.7.2009 Eiwor Andersson 9 CAC

 

 

 

Liste over alle danske udstillinger i 2015

 

 

 2015

Sted Dato Klub
Brædstrup 10.-11.1. JYRAK
Køge 24.-25.1. Katteklubben
Sorø 7.2. Racekatten
Herlufmagle 28.2-1.3. DARAK
Hedensted 21.-22.3. JYRAK
København 10.5. Racekatten
Vejle

20.6.  

JYRAK
Herning 4.7. - På Herning Landsskue     JYRAK
Børkop 11.-12.7. Katteklubben
Dragør 8.-9.8. DARAK
Ribe 5.-6.9. JYRAK
Køge 26.-27.9. Racekatten
Tønder 17.-18.10. Katteklubben
Ølstykke 31.10.-1.11. DARAK
Middelfart 14.-15.11. JYRAK
København 6.12. Racekatten

 

 

Liste over alle danske udstillinger i 2016

 

Byerne vejledende og vil blive opdateret nærmere afholdelsestidspunktet.

 

 

 2016

 

Sted

Dato

Klub

Århus

9.-10.1.

JYRAK

Køge

23.-24.1.

Katteklubben

København

7.2.

Racekatten

København

5.-6.3.

DARAK

Tønder

12.-13.3.

Katteklubben

Fredericia

2.-3.4.

JYRAK

København

7.-8.5.

Katteklubben + Racekatten

Kruså

18.-19.5.

JYRAK

Herning

2.7. - På Herning Landsskue

JYRAK

København

6.-7.8.

DARAK

Vejle

3.-4.9.

JYRAK

København

24.-25.9.

Racekatten

Tønder

22.-23.10.

Katteklubben

København

5.-6.11.

DARAK

Hedensted

19.-20.11.

JYRAK

København

4.12.

Racekatten

 

 

 

 

 

 

 

 

Siden er opdateret d. 27.1.2015

 

 Design by Eife ©Européklubben 1995-2013